Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir? - Havalimanı Haber

Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir?

Uçak rötar yaptığında ne yapabilirsiniz? Yolcu hakları nelerdir?Uçuyorsunuz ama haklarınızı biliyor musunuz ?

Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir?

Uçak bileti aldınız ve saatinden önce havaalanına gittiniz. Ancak o da ne? Bir anons yapılıyor ve uçağınızın rötar yaptığı söyleniyor.Uçuşlarda yaşanan gecikmeler nedeniyle doğan haklarımızı biliyormusunuz?

5431 sayılı Sivil havacılık Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun ve Avrupa Birliği’nin (BC) 261/2004 sayılı Tüzüğü gereği yürürlükte bulunan 01.01.2012 tarihli Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmeliğine göre Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları

Hava taşıma işletmesi, uçuşun planlanan hareket saatinden itibaren;
-1500 km (dahil)’e kadar iç hat uçuşları için iki saat veya daha fazla,
-1500-3500 km (dahil) iç ve dış tüm uçuşlar için üç saat veya daha fazla,
-3500 km. den fazla uçuşlar için dört saat veya daha fazla gecikmenin olacağını bekliyorsa;
-İki-üç saat arası gecikmelerde, makul ölçüde sıcak ve soğuk içecek,
-Üç-beş saat arası gecikmelerde, sıcak ve soğuk içeceklerle birlikte günün zamanına göre kahvaltı veya yemek,
-5 saat ve üstü gecikmelerde ise şirket tüm yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamakla yükümlüdür. Bunun yanında şayet aktarmalı bir uçuşunuz var ise talep doğrultusunda bu seyahatin masraflarını 7 gün içerisinde size öderler.

Gecikmenin “gün” olması durumunda
Uçuştaki gecikmenin sonraki gün veya günler içinde olması durumunda;
-Otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama, havaalanı ile konaklama yeri arasında ulaşımı sağlamak zorundadır.

Ayrıca gecikme süresi ne olursa olsun, süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya eposta hizmeti verilmesi zorunludur.

Yine gecikmenin en az beş saat olması durumunda;
-Seyahatin gerçekleştirilmeyen bölümü ile yolcunun planlamış olduğu seyahatin tamamlanmasının artık bir anlamının kalmaması durumunda,
-Seyahatin gerçekleştirilen bölümü için bilet ücretinin tamamının satın almış olduğu fiyat üzerinden en geç yedi gün içinde iade edilmesi,

Ayrıca yolcunun seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmesini sağlayacak bir dönüş uçuşunun sağlanması gerekmektedir.

Her zaman olduğu gibi uçak yolculuklarında da havayolu şirketinizden bilgi alma hakkınız olduğunu unutmayın. Tüm bu hakları içeren İngilizce ve Türkçe metni talep edildiği taktirde şirketler yolculara sunmak zorundadır.

Uçan tüketiciye tanına bu hakların ihlâl edilmesi durumunda, tüketiciler tazminat isteminde bulunmalı ve ayrıca ilgili hava taşıma işletmesi hakkında idari para cezası verilmesi için Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Yandex.Metrica